nwindows10

Windows 10, Kablosuz Internet: Bir Ağı Tarifeli veya Tarifesiz Olarak Ayarlamak

Internet hizmeti sağlayıcıları kullanılan veri miktarı kadar ücretlendirme yapabilirler (Bilgisayarınızın gönderdiği ve aldığı veri miktarı). Buna tarifeli Internet bağlantısı denir. Bu planların genellikle veri sınırı vardır ve sınırı aşarsanız, ekstra ödeme yapmanız gerekebilir. Bazı durumlarda, ekstra ücretlendirilmezsiniz, ancak bağlantı hızınız fatura döngüsü sona erinceye kadar daha yavaş bir hale gelir.

Tarifeli Internet bağlantınız varsa, ağ bağlantınızı Windows'da tarifeli olarak ayarlamak gönderip aldığınız veri miktarını azaltmaya yardımcı olur...

Önerilen ayarlar nelerdir?


Bu durum, Internet hizmeti sağlayıcınızın sizi kullandığınız veri miktarıyla ücretlendirip ücretlendirmemesine göre değişir:

  • Wi‑Fi ağları (Kablosuz Internet-Wireless): Varsayılan olarak Windows, Wi‑Fi ağlarını tarifesiz şekilde ayarlar. Internet hizmet sağlayıcınız sizi kullandığınız veri miktarı kadar ücretlendiriyorsa, ağ bağlantınızı tarifeli olarak ayarlamak veri kullanımınızı sınırlandırmaya yardımcı olur.
  • Mobil geniş bant ağlar (Cep telefonu operatörlerinin sunduğu Internet bağlantısı): Varsayılan olarak Windows mobil geniş bant ağlarını tarifeli şekilde ayarlar. Mobil geniş bant hizmetiniz şu anda sınırsızsa, ağ ayarını tarifesiz olarak değiştirebilirsiniz.

Ne yapmak istediğinizden emin değilseniz, veri kullanımınızı sık sık denetleyin. Ekstra veri kullanımından ücretlendiriliyorsanız, ağ bağlantınızı tarifeli olarak ayarlamak bu sorunu çözmekte size yardımcı olabilir.


Ethernet (Kablolu) ağ bağlantıları tarifeli olarak ayarlanamaz. (Windows arayüzünden) Bu kıstlamayı aşmak için Bnz. Windows 10: Ethernet Bağlantısını Tarifeli Bağlantı Olarak Ayarlamak

Ağ bağlantımı tarifeli olarak ayarlamak bilgisayarımı nasıl etkiler?


Bilgi güncelleştirmek veya görüntülemek üzere Internet bağlantısına dayanan tüm uygulamalar indirebileceği veya görüntüleyebileceği miktarda veriyle sınırlı olabilir. Aşağıdaki sonuçlarla ve diğerleriyle karşılaşırsınız:
  • Windows Update yalnızca öncelikli güncelleştirmeleri indirebilir.
  • Microsoft Mağazası'ndan indirilen uygulamalar duraklatılabilir.
  • Başlat döşemeleri canlı güncelleştirmeyi durdurabilir.
  • Çevrimdışı dosyalar otomatik olarak eşitlenmeyebilir.


1- Tarifeli veya tarifesiz olarak ayarlamak istediğiniz ağa bağlanın.

2- Ayarlar uygulamasını açın ve Ağ ve Internet/Wi-Fi yolunu izleyin.

3- Sağ tarafı aşağı kaydırıp Gelişmiş seçenekler ayarını bulun ve tıklatın.


4- Tarifeli bağlantı olarak ayarla anahtarını tercihinize göre Açık  veya Kapalı  konuma getirin.


Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item