nwindows10

Windows 10 UUP Havuzu | Windows 10 Insider Preview ISO Dosyalarını İndirme


Daha önce güncel (Güncellemeler eklenmiş) orijinal ISO dosyalarını nasıl edineceğinizi anlatan bir yazı yazmıştım: Güncellemeler Eklenmiş Windows 10 Kurulum Dosyaları Havuzu

İlgili makalede Microsoft sunucularından ESD dosyalarını indiriyor ve bunu ISO haline getiriyorduk. Bu yazıda ise UUP dosyaları ile aynı işlemi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

UUP dosyası, ESD dosyası size bir anlam ifade etmiyorsa okuyun lütfen: Yükseltme Kurulumu İçin İndirilen Dosyalardan ISO Oluşturmak | UUP Dosyalarını WIM Dosyasına Çevirmek

"Benzer bir yöntem varken 2. bir yazıya ne gerek var?" sorusu aklınıza gelebilir. Var çünkü bu yöntemle Windows 10'un Insider Preview sürümlerine ait ISO dosyaları oluşturabiliyorsunuz.

Gereksinimler;

A- Buradan uupdl aracını indirin ve ayıklayın.


B- Buradan uup-converter-wimlib-14 aracını indirin ve ayıklayın.


İndirme Faslı

1- Uupdl klasörünü açın ve uup.downloader scriptini çalıştırın.


2- Karşınıza şu seçenekler çıkacak;

  1. (D)atabase update check: İndirilebilecek sürümlerin listesini günceller.
  2. (R)elease download query: İndirme seçeneklerini açar.
  3. (C)heck For New Releases: Uygulamanın yeni sürümü olup olmadığını kontrol eder.
  4. (S)pecific Edition Query: Belli bir sürümü indirmek için kullanılır.
  5. (A)valiable Build List: Mevcut Windows 10 sürümlerini listeler.


3- Bizim için lazım gerekli olan 1 ve 2. seçenekler. İlk olarak veri tabanını güncellemek için D tuşuna basıyoruz. Güncelleme tamamlandığında ana menüye dönmek için herhangi bir tuşa basmak yeterli. (2. resim)


4- Artık indirme seçeneklerini açabiliriz. Bunun R tuşuna basıyoruz.


5- İndirme seçeneklerinin yer aldığı yeni bir tercih ekranı aşılacak. Bu seçenekler şunlar:

  1. (F)ast Ring Download
  2. (S)low Ring Download
  3. (R)elease Preview Download
  4. (P) Retail Ring Download


Bu seçeneklerin açıklamalarını yazının sonunda verdim.

6- Ben en yeni (Ama karasız olabilecek) sürümü indirmek için F tuşuna basıyorum. (Alttaki resim)

7- Bu aşamada karşımıza 2 seçenek çıkacak; Current ve Skip Ahead Flighting. Ben S tuşuna basıyorum. (Alttaki resim) 


Bu seçimle ilgili ayrıntılı biligiyi burada verdim; Current Branch ve Skip Ahead nedir? | Windows 10 Derlemeleri Nasıl Tanımlanır?

8- Son olarak 32 Bit mi, 64 Bit mi indireceğimize karar vermemiz gerekiyor. Ben 6 tuşuna basarak 64 Bit indirmeyi tercih ediyorum.


9-  Girdiğim bilgilere uyumlu sürüm taranıyor ve RS5 sürümü yani Yapı 17604 bulunuyor. Artık indirmek için D tuşuna basmam gerekiyor. Ancak dilerseniz N ile yeni bir arama yapabilir ya da B ile bir adım geri gidebilirsiniz.


10- Bu aiamada dil seçimi yapmam gerekiyor. Bunun için tercih ettiğim dilin solundaki numarayı girmem gerekiyor. Ben Türkçe için 37 rakamını giriyorum.


11- Son olarak tüm sürümleri mi yoksa belli bir sürümü mü (Örneğin PRO) indirmek istediğiniz sorulacak. Bütün sürümleri tercih ederseniz indirme miktarı çok fazla artıyor ve süre uzuyor. Bu yüzden ben belli bir sürümü seçeneğini seçmek için E tuşuna basıyorum. (1)


Belli bir sürüm seçeneğini seçtiğim için sonraki aşamada sürümü belirlemem gerekiyor. Listeden sürümü seçip numarasını giriyorum. (2) PRO sürümünü indirmek istediğim için 2 rakamını giriyorum.

12- Artık indirme başlayacak. İndirmenin bitmesini bekleyin. İndirilen dosyaları aracın kendi klasöründe oluşan UUP klasöründe bulabileceksiniz.


13- İndirme bittiğinde geçici klasörü silmek isteyip istemediğiniz sorulacak. Ben Y tuşuna basarak siliyorum.


ISO Oluşturma Faslı;

Bu kısmı daha önce anlatmıştım: Yükseltme Kurulumu İçin İndirilen Dosyalardan ISO Oluşturmak | UUP Dosyalarını WIM Dosyasına Çevirmek

Tek yapmanız gereken 5. adımdan itibaren makaleyi uygulamak. 7. adımda ise burada indirdiğiniz dosyaların adresini gireceksiniz. Örneğin: D:\uupdl-master\uup\17604.1000\tr-tr\amd64 gibi.


Burada dikkat etmeniz gereken basit adresler kullanmanız. Kullanıcı klasörünüz altındaki bir adres (Örneğin, Masaüstü) yerine D sürücüsü kök dizininde bu işlemleri yapmanız bir sorunla karşılaşma riskini minimuma indirecektir.

Oluşturulan ISO dosyası ise Uup-Converter klasörünün kök dizinine kaydedilecek;


Video

Alttaki videoda tüm aşamaları görebilirsiniz;Kademe açıklamaları

Windows 10 Insider Preview derlemelerinin sıklığına yönelik seçenekler kademeler (Ring) olarak adlandırılır. Her bir kademe farklı düzeyde kararlılığa sahiptir ve farklı bir derleme temposunda gönderilir.

Derleme, laboratuvarda gerçekleştirilen tüm gerekli otomatik testleri geçerse ilk ve en sık olan kademeye yeni bir özellik güncelleştirmesi, uygulama vb. içeren bir derleme yayınlanır. Bir sonraki kademeye geçmeye hazır olduğundan emin olmak üzere bir dizi kriter baz alınarak derlemeyi değerlendirilmeye devam edilir. Süreç bu şekilde zincirleme olarak devam eder.

Hızlı Kademe (Fast Ring)

Hızlı Kademeyi kullandığınızda Windows'un bir sonraki Geliştirme Dalını kullanmaya başlarsınız. Örneğin şu anda son kullanıcılar Redstone 3 sürümünü kullanıyorlarsa siz Redstone 4 sürümüne ait yapıları kullanırsınız. Hızlı Kademede yer almanın avantajı, yeni ve iyileştirilmiş özellikleri kullanan ilk kişiler arasında yer alacak olmanızdır. Hızlı Kademeyi kullanmanız durumunda temel etkinliklere engel olabilecek veya ciddi geçici çözümler gerektirecek daha fazla soruna karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Microsoft bir derlemeyi yayınlamadan önce yalnızca belirli sayıda cihaz üzerinde doğruladığı için bazı özelliklerin bazı cihaz yapılandırmalarında başarısız olma ihtimali bulunur. Özelliklerin önemli oranda engellenmesi durumunda -Temiz kurulum ile- Windows'u tekrar yüklemeniz gerekebilir.

Hızlı Kademe (Fast Ring) Skip Ahead

Hızlı Kademe Skip Ahead'ı kullandığınızda Windows'un iki sonraki Geliştirme Dalını kullanmaya başlarsınız. Örneğin şu anda son kullanıcılar Redstone 3 sürümünü kullanıyorlarsa siz Redstone 5 sürümüne ait yapıları kullanırsınız. Hızlı Kademe Skip Ahead'da yer almanın avantajı, iki sonraki dalı ilk kullananlar arasında yer almanın yanı sıra yerleşik mağaza uygulamalarının da (Örneğin Hava Durumu) yeni özellikleri içeren sürümlerini kullanacak olmanızdır.

Yavaş Kademe (Slow Ring)

Yavaş Kademeyi kullandığınızda Windows'un bir sonraki Geliştirme Dalını kullanmaya başlarsınız. Örneğin şu anda son kullanıcılar Redstone 3 sürümünü kullanıyorlarsa siz Redstone 4 sürümüne ait yapıları kullanırsınız. Yavaş Kademede olmanın avantajı, Geliştirme Dalı'ndaki yeni güncelleştirmeleri ve özellikleri almaya devam ederken derlemelerin de daha kararlı olmasıdır. Yavaş Kademe derlemeleri, Hızlı kademedeki Insider üyelerinin gönderdiği geri bildirimler alınıp Microsoft tarafından analiz edildikten sonra gönderilir. Yavaş Kademe derlemelerinde birçok Windows Insider üyesinin derlemeyi günlük olarak kullanmasını önleyen temel sorunları düzeltecek güncelleştirmeler yer alır. Bu derlemeler hala Geliştirme Dalı'ndan alınmaktadır ve bir sonraki sürümde giderilmesi olası sorunları içeriyor olabilirler.

Sürüm Önizlemesi Kademesi

Windows 10'un geçerli genel kullanım sürümünü kullanmak istiyor fakat Geliştirme Dalı'na geçiş yapma riskini almadan güncelleştirmelere, uygulamalara ve sürücülere olan erken erişime sahip olmak istiyorsanız Sürüm Önizlemesi Kademesi sizin için en iyi seçenek. Sürüm Önizlemesi Kademesi yalnızca Windows derlemesi sürümünüz geçerli Üretim Dalı ile aynı olduğunda görünür durumdadır.

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item