nwindows10

Windows 8 ve 10: Yönetici Onayı (Kullanıcı Hesabı Denetimi) İstemeyen Kısayollar Oluşturmak

Yönetici olarak çalıştırılması zorunlu olan programları çalıştırdığınızda Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) devreye girer, ekran donar ve çalıştırdığınız programı gerçekten de sizin çalıştırıp çalıştırmadığınızı teyit etmek için onay istenir. Bu bir süre sonra sıkıcı bir hal alır fakat Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni kapatmak güvenlik zaafiyetleri doğuracağından katlanmak zorunda kalırsınız.

Bu yazıda sık kullandığınız bu tip programlara kısa bir süre vakit ayırarak Kullanıcı Hesabı Denetimi'ne takılmayan kısayollar nasıl oluşturabileceğinizi anlatacağım. Böylece hem güvenliğinizden ödün vermemiş olacak hem de can sıkıcı Kullanıcı Hesabı Denetimi onaylarından kurtulmuş olacaksınız.

    
Konuyla ilgili olarak Bkz. Windows 7, 8 ve 10: Standart Hesapta Yönetici Onayı İsteyen Programları Yönetici Şifresi Girmeden Çalıştırmak
Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC)


1- Çalıştır'ı açın ve taskschd.msc yazıp Enter'a basın. Bu Görev Zamanlayıcısı'nın açılmasını sağlayacak.

2- Görev Zamanlayıcı'da sağ taraftaki Görev Oluştur seçeneğine tıklayın.


3- Genel sekmesinde göreve bir isim verin  (1) ve alttaki En yüksek ayrıcalıklarla çalıştır kutusunu işaretleyin. (2)Bu istediğiniz bir isim olabilir ama karışıklık olmaması açısından programın ismini vermeniz iyi olacaktır. Ancak burada verdiğiniz ismi unutmayın 8. Adım'da kullanacağız.

4- Şimdi Eylemler sekmesini açın (1) ve Yeni... butonuna tıklayın. (2)


5- Açılan pencerede Program başlat seçeneğinin seçili olduğundan emin olduktan sonra (1) Gözat... butonuna tıklayarak programın kurulu bulunduğu adrese giderek .exe dosyasını gösterin (2) ve Tamam deyin. (3)Bunu kolayca bulmak için programın mevcut kısayoluna sağ tıklayıp Dosya konumunu göster demeniz yeterli olacaktır.

6- Şimdi Koşullar sekmesini açın ve  Görevi yanlızca bilgisayar AC gücündeyse başlat seçeneğinin  tikini temizleyin. Ardından Tamam butonuna tıklatın.


Bu adımı atlamışım. Uyarıp yazıya eklememi sağlayan UnInvited'a teşekkürler

7- Şimdi Görev Zamanlayıcı'da oluşturduğunuz görevi görebilirsiniz.
Görev Zamanlayıcı'yı kapatın.


8- Şimdi Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın ve Yeni/Kısayol deyin.

9- schtasks /run /tn 3.adımdaverdiğinizisim yazın ve ardından dilediğiniz bir isim vererek kısayolu oluşturun. Örneğin schtasks /run /tn HDTune


  • schtasks, run ve tn den sonra boşluk olduğuna dikkat edin.
  • Eğer kısayol çalışmazsa tırnak işareti kullanmak gerekebilir; schtasks /run /tn "TuneUp"
10- Oluşturduğumuz kısayolun bir simgesi yok bu yüzden bu kısayola sağ tıklayın ve Özellikler deyin. Ardından Simge değiştir butonuna tıklayın ve Gözat... yoluyla programın .exe dosyasını bulup çift tıklayın. Programın kendi orjinal simgesi belirecek kaydedin ve çıkın.


11- Artık UAC onayı istemeyen kısayolumuz hazır. Keyfini çıkarın...
Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item