nwindows10

Uygulama Değiştirici (Alt + Tab) Izgaralarının Şeffaflığını Değiştirmek

Bu tip yazılara başlık bulmak yazmaktan daha zor oluyor. Şöyle açıklayayım; Çoğunuzun bildiği gibi açık uygulamalar arasında geçiş yapmak için Alt+Tab veya Ctrl+Alt+Tab klavye kısayollarını kullanabiliyoruz.

Bu durumda açık uygulamalar ekranda bir kutunun içinde beliriyorlar. Bu yazıda bu kutunun şeffaflığını nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım. Alttaki resimleri inceleyince anlayacaksınız zaten.

Ayrıca aynı ekranda arka planın ne seviyede karartılacağını ayarlamak isterseniz Bkz. Uygulama Değiştirici (Alt + Tab) Ekranı Arka Plan Karartma Seviyesini Değiştirmek1- Buradan Alt+Tab_Şeffaflık.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Köşeleri_DevreDışı_Bırakma klasörünün içinde 4 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Alt+Tab_Şeffaflık (%50)
  • Alt+Tab_Şeffaflık (%100)
  • Alt+Tab_Şeffaflık (Opak)
  • Alt+Tab_Şeffaflık (Varsayılan)

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Alt+Tab_Şeffaflık klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

İpucu

Eğer isterseniz verdiğim hazır değerler dışında dilediğiniz bir değer belirleyebilirsiniz. Bunun için;

  1. Kayıt Defteri'ni açın ve HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MultitaskingView\AltTabViewHost yolunu izleyin.
  2. Grid_backgroundPercent anahtarına çift tıklatın, Ondalık seçeneğini işaretledikten sonra  0 ile 100 arasında dilediğiniz değeri verin.

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item