nwindows10

Windows 10: Ağ Konumu (Ağ Paylaşımı) Ayarları

Windows 7'den alışık olduğumuz ağ paylaşım ayarları Windows 10'da biraz değiştirildi.

Windows 7'de ilk defa ağa bağlanırken 4 ağ konumundan birini (Özel/Ortak veya Ev/İş/Etki Alanıseçmeniz gerekirdi. Bu, bağlandığınız ağ türüne uygun güvenlik duvarı ve güvenlik ayarlarını otomatik olarak ayarlardı. Artık ağ konumu (Özel/Ortak veya Ev/İş/Etki Alanı) olarak bilinen ayarın adı ağ paylaşımı. Ağa bağlanma işleminin bir parçası olarak bu ayarı açıyor veya kapatıyorsunuz. Yani işler çok daha basitleşti...


Windows 10'da bir ağa ilk defa bağlandığınızda, bilgisayarlar arasında paylaşımı açmak ve yazıcı gibi ağ cihazlarını bağlamak isteyip istemediğiniz sorulur. Yanıtınız bağlandığınız ağ türüne uygun güvenlik duvarı ve güvenlik ayarlarını otomatik olarak ayarlar. Paylaşımı istediğiniz zaman açabilir veya kapatabilirsiniz. Bu ayarlar şu şekildedir;

  • Hayır, paylaşımı açma veya cihazlara bağlanma: Genel kullanıma açık ağlarda bu ayarı seçin. (Örneğin, bir kafeterya ağı veya hava alanı ağı gibi)
  • Evet, paylaşımı aç veya cihazlara bağlan: Ağa bağlanan bütün insanları ya da cihazları tanıdığınız ağlarda bu ayarı kullanın. (Örneğin ev ya da iş ağınız gibi)

Ağ paylaşımı kapalı
Ağ paylaşımı etkin

Notlar;

  • Ağ paylaşım ayarı yalnızca Wi‑Fi, Ethernet, VPN (etki alanı olmayan) ve çevirmeli bağlantı (etki alanı olmayan) için kullanılabilir. Etki alanı ağları için kullanılamaz. 
  • VPN veya çevirmeli bağlantılarda, önce ağa bağlanmanız, sonra ağ paylaşım ayarını değiştirmek için ağ adını basılı tutmanız veya tıklatmanız gerekir.
  • Paylaşımın açılması güvenlik duvarı ayarlarınızı bazı iletişimlere izin verecek şekilde değiştirir ve bu da bir güvenlik riski oluşturabilir. Dosyaları veya yazıcıları paylaşmanız gerekmeyeceğini biliyorsanız, en güvenli seçim Hayır, paylaşımı açma veya cihazlara bağlanma'dır.
  • Hayır, paylaşımı açma veya cihazlara bağlanma'nın seçilmesi aşağıdaki uygulamaların ve hizmetlerin çalışmasını engeller: Burada Yürüt, dosya paylaşımı, ağ bulma ve ağ cihazlarının otomatik kurulumu.


Ağ bulma, bilgisayarınızın ağdaki diğer bilgisayarları görüp göremeyeceğini (bulup bulamayacağını) ve diğer bilgisayarların bilgisayarınızı görüp göremeyeceğini etkileyen bir ayardır. Ağ paylaşımını açtığınızda açılan birkaç ayardan biridir. 

Ağ paylaşımından ayrı olarak ağ bulmayı açıp kapatabilirsiniz, ancak bu önerilmez. Çünkü ortak kullanılan bir konumdaki ağa bağlıysanız ve ağ bulmayı açmak isterken ağ paylaşımını kapalı bırakmak istiyorsanız, ağ bulma ayarı o andan itibaren bağlandığınız her ortak konum için açık kalır. Bu da güvenli değildir.  Bu yüzden ağ paylaşımı ayarını kullanmanız daha güvenlidir. 

Bir ağa ilk defa bağlanırken;

1.1- Ağa ilk defa bağlanıyorsanız zaten otomatik olarak sorulacaktır. Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda tercihinizi yapın. Tercih yapmadan bu alanı kapatırsanız Hayır cevabı verdiğiniz varsayılır.


Bilinen bir ağın ayarını değiştirmek için

2.1Ayarlar uygulamasını açın ve şunlardan birini yapın;

  1. Kablosuz ağ (Wi-Fi) kullanıyorsanız Ağ ve Internet/Wi-Fi yolunu izleyin.
  2. Kablolu ağ (Ethernet) kullanıyorsanız Ağ ve Internet/Ethernet yolunu izleyin.

2.2- Sağ tarafta bağlı olduğunuz ağı göreceksiniz. Tıklatın.


2.3- Bu bilgiasayarı bulunabilir yap anahtarını tercihinize göre Açık  veya Kapalı  konuma getirin.

Wi-Fi
Ethernet

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item