nwindows10

Windows 7, 8 ve 10: Sağ Tuş Menüsüne "Dosya Öznitelikleri" Açılır Menüsü Eklemek

Dosya Öznitelikleri (File Attributes) dosyaların sahip olduğu ve Windows sisteminin bu dosyalara olan davranışını belirleyen bir veridir. Bu veri bilgisayar terminolojisinde Metadata olarak geçer. Metadata Türkçeye Üstveri, veri hakkında veri, kılavuz veri, bir dosyayı tanımlayan veri şeklinde tercüme edilebilir.

Her öznitelik sadece 2 durumdan biri şeklinde olabilir: Etkin veya değil. Öznitelikler benzer metadatalardan (Örn. Tarih ve saat, dosya adı uzantısı, izinler vs.) bağımsız olarak depolanır ve değerlendirilir. Her dosya, klasör, disk bölümü mutlaka öznitelik metadatasına sahiptir.

Bu yazıda öznitelikleri sağ tuşa ekleyeceğimiz bir açılır menü ile nasıl yönetebileceğimizi/görüntüleyebileceğimizi anlatacağım. Ancak şunu unutmayın; bu açılır menü ile sadece sahibi olduğunuz nesneler üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Altta özniteliklerin açıklamasını görüyorsunuz;


Öznitelik Sembol Açıklama
Salt okunur R Dosya sadece okunabilir. Bunun anlamı çoğu yeni kullanıcının düşündüğü gibi silinemez demek değildir. Bu dosyayı açabilir, görüntüleyebilir hatta düzenleyebilirsiniz ama değişiklikleri kayededemezsiniz. Değişiklikleri kayedetmek için Farklı kaydet yolu ile ve farklı bir isim vererek kaydetmeniz gerekir.
Sistem S Sistem dosyası. Dosya Windows'un bir parçası veya Windows tarafından kullanılıyor.
Arşiv A Dosya yedeklenecek veya taşınacak.
Gizli H Dosya gizli. Gizli dosyaları göstermeyi seçmediğiniz sürece Dosya Gezgini'nde görüntülenmez.


1- Buradan Öznitelikler açılır menüsü.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Öznitelikler açılır menüsü klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Öznitelikler_EKLE
  • Öznitelikler_SİL

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Öznitelikler açılır menüsü klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.


İlgili olarak;


Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item