nwindows10

Windows 10: Yeni Uygulama Yüklendi Uyarısını Devre Dışı Bırakmak

Windows 8 ile birlikte varsayılan programlar ve dosya adı uzantısı ilişkilendirmelerinin yönetim anlayışı değiştirildi ve bu değişiklik Windows 10'da da devam ediyor.

Daha önceki Windows sürümlerinde, bir program kurulumu esnasında seçeneklerde "Bu programı varsayılan program olarak ayarla" seçeneği varsa ve işaretlediyseniz direkt olarak o programın açabileceği tüm dosya türleri için varsayılan program olarak ayarlanıyordu. Bu ise çoğu kullanıcının kurulum esnasında seçenekleri okumadığı ve Next-Next diyerek program kurduğu düşünüldüğünde kullanıcının rızası dışında varsayılan programının değişmesi sonucunu doğuruyordu.

Oysa şimdi kurulum esnasında bir pograma kendini varsayılan program olarak ayarlama yetkisi verseniz dahi program bunu kendi başına yapamıyor. Windows size tekrar soruyor ve onayınızı istiyor.

Örneklendirmek gerekirse;

Test bilgisayarına Google Chrome kuruyorum ve kurulum esnasında Google Chrome'a kendini varsayılan program olarak belirleme yetkisi veriyorum. Buna rağmen uyarılıyorum ve tekrar seçim yapmam isteniyor;


Aynı işlemi Windows 7'de yapsaydım hiçbir uyarı ile karşılaşmadan Google Chrome varsayılan tarayıcı olacaktı. Bu yazıyı da hem bu konuda bilgi vermek hem de isteyen olursa bu uyarıyı nasıl devre dışı bırakacağını (Ve etkinleştirebileceğini) anlatmak için yazdım...

1- Buradan Yeni_Uygulama_Yüklendi.zip dosyasını indirin.

2- Sisteminizde zip dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyları Masaüstüne ayıklayın.
  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse indirdiğiniz Zip dosyasına sağ tıklatın ve Tümünü ayıkla'ya tıklatın.  Ardından ayıklanacak konum olarak Masaüstünü gösterin.

3- Masaüstünde oluşan Yeni_Uygulama_Yüklendi klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Yeni_Uygulama_Yüklendi_Devre_Dışı
  • Yeni_Uygulama_Yüklendi_Etkin_(Varsayılan)

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Yeni_Uygulama_Yüklendi klasörünü ve indirdiğiniz .zip dosyasını silebilirsiniz.

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item