nwindows10

Windows 10: Mahremiyetinizi İhlal mi Ediyor? | Telemetry Servisi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows 10'u kullanırken Microsoft, ürün ve hizmetlerini geliştirmenin yanı sıra sorunları belirlemelerine ve gidermelerine yardımcı olan performans ve kullanım bilgilerini toplar. Buna Telemetry Servisi deniyor. Bu bilgilerin nasıl toplanacağı ile ilgili ise 3 seçenek vardır: Temel, Gelişmiş ve Tam.

Fark edebileceğiniz üzere Devre Dışı bırakma seçeneği yok. Windows 10 Enterprise/Education/IoT/Server sürümlerinde çok az verinin gönderildiği bir seçenek var ama bu diğer sürümlerde (Home ve PRO) kullanılamıyor. Bu yazıda diğer sürümlerde Telemetry Servisi'ni nasıl devre dışı bırakabileceğinizi anlatacağım. Ama önce isterseniz bu ayarların ne anlama geldiğini görelim. • Güvenlik (Kurum)  Microsoft'a gönderilen veriler en az miktardadır. Bu veriler Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı (MSRT) ve etkinleştirildiyse Windows Defender verilerini ve telemetri istemci ayarlarını içerir. Güvenlik (Kurum) seçeneği yalnızca Enterprise, Education, IoT ve Server sürümlerinde seçilebilir. Diğer sürümler (Home ve PRO) için Güvenlik (Kurum) seçeneğini seçmek, Temel bilgiler seçeneğini seçmekle aynıdır.
 • Temel bilgiler Windows'un çalışması için önemli olan verileri gönderir. Microsoft'un cihazınızın özelliklerini, yüklü uygulamaları ve Windows'un doğru çalışıp çalışmadığını bilmesine olanak sağlayarak Windows'un ve uygulamaların güncel kalmasına, güvenli ve düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Temel ayarı temel hataların yeniden Microsoft'a raporlanmasını içerir. Temel veriler şunları içerir:

  • Cihazınızın üreticisi, modeli, işlemci sayısı, ekran boyutu ve çözünürlüğü, bölge ve dil ayarları ve cihazın işlevleriyle ilgili diğer veriler dahil olmak üzere yapılandırma verileri.
  • Cihaza yüklenmiş yazılımlar (Cihaz üreticileri tarafından sağlanan sürücü ve üretici yazılımları dahil).
  • Cihazda başlatılan programlar, bunların ne kadar süreyle çalıştığı, girişlere ne kadar çabuk yanıt verdiği, bir uygulama veya cihazla ilgili kaç sorun yaşandığı, ağ bağlantısı üzerinden bilgilerin ne kadar çabuk gönderilip alındığı gibi performans ve güvenilirlik verileri.
  • Cihazın IP adresi, kullanılan ağ bağlantılarının sayısı ve bağlandığınız ağlarla ilgili olarak cep telefonu şebekeleri, Bluetooth ve tanımlayıcılar (BSSID ve SSID), bağlantı gereksinimleri ve bağlandığınız Wi-fi ağlarınızın hızı gibi veriler dahil olmak üzere ağ ve bağlantı verileri.
  • Cihaza bağlı diğer donanım cihazları.

 • Gelişmiş veriler tüm Temel verilerin yanı sıra Windows'u ve Windows'ta çalışan Microsoft ve üçüncü taraf yazılımlarını (uygulamalar, sürücüler vb.) nasıl kullandığınıza ilişkin verileri içerir. Bu veriler en sık hangi uygulamaları kullandığınızı, belirli özellikleri veya uygulamaları ne kadar süreyle kullandığınızı, Windows Yardım ve Destek'i ne sıklıkla kullandığınızı ve uygulamalarda oturum açmak için hangi hizmetleri kullandığınızı içerir. Gelişmiş ayarı ayrıca sistem veya uygulama kilitlenmeleriyle ilgili tanılama verilerinin toplanmasına da olanak tanır.
 • Tam veriler Temel ve Gelişmiş düzeylerindeki tüm verilerin yanı sıra sistem veya uygulama kilitlendiğinde cihazınızın bellek durumunu içeren ek tanılama verilerini içerir (bu, bir sorun oluştuğunda üzerinde çalışmakta olduğunuz belgenin bazı kısımlarını da yanlışlıkla içerebilir). Ayrıca, cihazınızdan ek veriler toplayabilen gelişmiş tanılama özelliklerini de açar. Bu, sorunları daha ayrıntılı olarak belirleyip gidermemize yardımcı olur. Cihazlarda, -Microsoft'ta dahili olarak tanılama veya yeniden oluşturmada güçlük çekilen- sorunlar yaşandığı öğrenildiğinde, Tam ayarını kullananlar arasından sorunu tanılayıp gidermek için gereken tüm verileri (sorunu tetiklemiş olabilecek kullanıcı içerikleri dahil) toplamak üzere bu sorunların yaşandığı az sayıda cihaz rastgele seçilir. Bir hata raporunda kişisel bilgiler yer alırsa bu bilgiler kimliğinizi belirlemek, size ulaşmak veya reklamları size yönlendirmek için kullanılmaz. Tam ayarı en iyi Windows deneyimi ve en etkili sorun giderme için Microsoft'un önerdiği seçenektir.


Insider sürümlerinde varsayılan olarak Tam seçeneği seçilidir ve değiştirilemez.

Geri bildirim ve tanılama yoluyla toplanan tanılama ve kullanım bilgilerini kimler görür?

Microsoft çalışanlarına, yüklenicilerine, satıcılarına ve ortaklarına toplanan bilgilerin ilgili kısımlarına erişim verilebilir, ancak bu bilgileri yalnızca Microsoft ürün ve hizmetlerini veya Microsoft ürün ve hizmetleriyle birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış üçüncü taraf yazılım veya donanımlarını onarmak ve iyileştirmek üzere kullanmalarına izin verilir.


1- Buradan Telemetry_Devre_Dışı.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Telemetry_Devre_Dışı klasörünün içinde 1 script (.bat) ve 1 adet Kayıt Defteri anahtarı (.reg) olduğunu göreceksiniz;

 • Telemetry_Devre_Dışı.bat
 • Telemetry_Devre_Dışı.reg

4- Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.

5- Telemetry_Devre_Dışı.bat dosyasına ise sağ tıklatıp yönetici olarak çalıştırın.


Bu script WAP Anında İletileri Yönlendirme Hizmeti ve Tanılama İzleme Hizmeti'ni durdurur ve başlangıç ayarını Devre Dışı olarak ayarlar.

6- Görev Zamanlayıcı'yı açın ve şunları yapın;

 1. Görev Zamanlayıcı Kitaplığı\Microsoft\Windows\Customer Experience Improvement Program yolunu izleyin ve Customer Experience Improvement Program altında çalışan 3 görevi de -sağ tıklatıp Devre dışı bırak'a tıklatarak- devre dışı bırakın.
 2. Görev Zamanlayıcı Kitaplığı\Microsoft\Windows\Application Experience yolunu izleyin ve Microsoft Compatibility Appraiser görevini -sağ tıklatıp Devre dışı bırak'a tıklatarak-  devre dışı bırakın.

7- Bilgisayarı yeniden başlatın.


 • Windows arayüzünde ve ayarlarda herhangi bir değişiklik olmayacak. Bu Telemetry Servisi'nin halen çalıştığı anlamına gelmiyor.
 • İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Telemetry_Devre_Dışı klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Varsayılan ayarlara geri dönüş

7- Buradan Telemetry_Varsayılan.rar dosyasını indirin.

8- 2...6 adımlarını tekrarlayın.

9- 6. adımda yaptığınız değişiklikleri geri alın.

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

item