nwindows10

Windows 10: Tüm Wifi (Kablosuz) Bağlantılarının Varsayılan Olarak Tarifeli Bağlantı Olmasını Sağlamak

Daha önce bu konuyla ilgili Windows 10, Kablosuz Internet: Bir Ağı Tarifeli veya Tarifesiz Olarak Ayarlamak adında bir yazı yazıp bağlandığınız bir kablosuz ağı nasıl tarifeli olarak ayarlayabileceğinizi anlatmıştım.

Ayrıca yine konu ile ilgili bir yazım daha var: Windows 10, Windows Update: Otomatik Güncellemeleri Devre Dışı Bırakmak

Bu yazıda (1. yöntem) bağlandığınız ağı tarifeli olarak ayarlayarak güncellemelerden kaçınabileceğinizi anlatmıştım.

Peki ya çok sayıda kablosuz ağa bağlanıyorsanız? Öyle ya; yeni bir ağa bağlandığınızda Windows bu ağı varsayılan olarak tarifesiz bağlantı olarak ayarlıyor. Ya bağlandığınız ağı tarifeli olarak ayarlamayı unutup veri planınızı aşarsanız veya istemediğiniz güncellemeler yüklenirse?

İşte bu yazıda Windows'un bu davranışını -yani her yeni kablosuz ağı tarifesiz olarak ayarlamasını- nasıl değiştireceğinizi anlatacağım. Ama önce tarifeli bağlantı nedir, bilgisayarınızı nasıl etkiler bu konuda bilgi vereyim. İsteyen bu kısmı atlayabilir.


Internet hizmeti sağlayıcıları kullanılan veri miktarı kadar ücretlendirme yapabilirler (Bilgisayarınızın gönderdiği ve aldığı veri miktarı). Buna tarifeli Internet bağlantısı denir. Bu planların genellikle veri sınırı vardır ve sınırı aşarsanız, ekstra ödeme yapmanız gerekebilir. Bazı durumlarda, ekstra ücretlendirilmezsiniz, ancak bağlantı hızınız fatura döngüsü sona erinceye kadar daha yavaş bir hale gelir.

Tarifeli Internet bağlantınız varsa, ağ bağlantınızı Windows'da tarifeli olarak ayarlamak gönderip aldığınız veri miktarını azaltmaya yardımcı olur...

Önerilen ayarlar nelerdir?


Bu durum, Internet hizmeti sağlayıcınızın sizi kullandığınız veri miktarıyla ücretlendirip ücretlendirmemesine göre değişir:

  • Wi‑Fi ağları (Kablosuz Internet-Wireless): Varsayılan olarak Windows, Wi‑Fi ağlarını tarifesiz şekilde ayarlar. Internet hizmet sağlayıcınız sizi kullandığınız veri miktarı kadar ücretlendiriyorsa, ağ bağlantınızı tarifeli olarak ayarlamak veri kullanımınızı sınırlandırmaya yardımcı olur.
  • Mobil geniş bant ağlar (Cep telefonu operatörlerinin sunduğu Internet bağlantısı): Varsayılan olarak Windows mobil geniş bant ağlarını tarifeli şekilde ayarlar. Mobil geniş bant hizmetiniz şu anda sınırsızsa, ağ ayarını tarifesiz olarak değiştirebilirsiniz.

Ne yapmak istediğinizden emin değilseniz, veri kullanımınızı sık sık denetleyin. Ekstra veri kullanımından ücretlendiriliyorsanız, ağ bağlantınızı tarifeli olarak ayarlamak bu sorunu çözmekte size yardımcı olabilir.


Ethernet (Kablolu) ağ bağlantıları tarifeli olarak ayarlanamaz. (Windows arayüzünden) Bu kıstlamayı aşmak için Bnz. Windows 10: Ethernet Bağlantısını Tarifeli Bağlantı Olarak Ayarlamak

Ağ bağlantımı tarifeli olarak ayarlamak bilgisayarımı nasıl etkiler?


Bilgi güncelleştirmek veya görüntülemek üzere Internet bağlantısına dayanan tüm uygulamalar indirebileceği veya görüntüleyebileceği miktarda veriyle sınırlı olabilir. Aşağıdaki sonuçlarla ve diğerleriyle karşılaşırsınız:

  • Windows Update, artık güncellemeleri kontrol etmez ve indirmez. Yüklemek için elle kontrol etmeniz ve yüklemeniz gerekir.
  • Windows Defender kullanıyor ve güncel tanımları indirmek istiyorsanız güncellemeyi Windows Defender üzerinden yapabilirsiniz. 
  • Cihaz sürücülerinin yüklenip yüklenmesini Ayarlar Uygulaması/Cihazlar yolunu izleyerek ayrıca ayarlayabilirsiniz.

  • Windows Mağazası uygulamalarına ait güncellemeleri elle kontrol etmeniz gerekir.
  • İsteğe bağlı özellikleri yükleyemezsiniz.

  • Çevrimdışı dosyalar otomatik olarak eşitlenmeyebilir.


1- Kayıt Defteri'ni açın ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\DefaultMediaCost yolunu izleyin.

2- DefaultMediaCost anahtarının sahipliğini alın. (1)


3- Wifi anahtarına (2) çift tıklatın ve açılan pencerede şunlardan birini yapın;

  • Wifi bağlantılarının varsayılanını tarifesiz olarak ayarlamak (Varsayılan ayar) için 1 değerini verin.
  • Wifi bağlantılarının varsayılanını tarifeli olarak ayarlamak için 2 değerini verin.


4- Bilgisayarı yeniden başlatın.

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item