nwindows10

Windows 10- Dil Çubuğunu Etkinleştirmek/Kullanmak

Dil çubuğu; giriş dilleri, klavye düzenleri, el yazısı tanıma işlevi, konuşma tanıma işlevi veya giriş yöntemi düzenleyicileri (IME) gibi metin hizmetleri eklediğinizde masaüstünüzde otomatik olarak görünen bir araç çubuğudur. Dil çubuğu; giriş dilini veya klavye düzenini masaüstünüzden hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlar. Dil çubuğunu ekranınızda herhangi bir yere taşıyabilir, görev çubuğunda simge durumuna küçültebilir veya gizleyebilirsiniz.

Dil çubuğundaki düğmeler ve seçenekler, yüklemiş olduğunuz metin hizmetlerine ve etkin durumdaki yazılım programına göre değişir. Örneğin, WordPad konuşma tanıma özelliğini desteklerken, Not Defteri desteklemez. Her iki program da çalışıyorsa, konuşma düğmeleri WordPad etkinken görüntülenir, ancak Not Defteri'ni etkin program yaptığınızda kaybolur.


Giriş yöntemleri arasında nasıl geçiş yaptığınız, uygulamaya ve bilgisayarınıza hangi metin hizmetlerinin yüklü olduğuna bağlıdır. Bazı uygulamalar Windows 10 işletim sisteminde giriş yöntemleri arasında geçiş yapmanın yeni yoluyla çalışmaz. Bu uygulamalar için önceki Windows sürümlerinden Dil çubuğunu kullanarak giriş yöntemleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Dil çubuğunun kapatılması dilleri bilgisayarınızdan kaldırmaz, bu yüzden belirli bir uygulamaya ihtiyacınız yoksa kapatabilirsiniz. 


1Ayarlar uygulamasını açın ve Kişiselleştirme/Görev çubuğu yolunu izleyin. Ardından Sistem simgelerini aç veya kapat bağlantısına tıklatın.


2- Giriş Göstergesi anahtarını tercihinize göre Açık  veya Kapalı  konuma getirin.


Konuyla ilgiliArşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

item